איך לרשום פטנט בישראל ובמה זה שונה מרישום בחו״ל?

שתפו בכל הכוח

בעידן הגלובלי בו אנו חיים קשה מאוד לשמור על בלעדיות מסחרית. גם אם פיתחנו מוצר מקורי, על בסיס ידע אישי ייחודי ומאמץ רב, וברצוננו לשווק אותו לקהל הרחב, קיים סיכון משמעותי שמתחרים מהארץ ומחו"ל ינסו לחקות את ההמצאה שלנו ולהתחרות בנו. רישום פטנט על המוצר יכול להקנות לנו את ההגנה מפני מתחרים, הבעיה היא שההגנה הזו אינה מוחלטת מהבחינה הטריטוריאלית והיא חלה רק במדינה בה רשמנו את הפטנט. לכן כדאי מאוד לשקול את רישום הפטנט במדינות העיקריות אשר בהן תהיה לנו פעילות מסחרית בהווה או בעתיד.

איך רושמים פטנט בישראל?

כל התהליך הכרוך ברישום פטנטים זהו הליך מורכב ביותר כאשר במסגרתו מגיש בעל ההמצאה בקשה לקבל זכות משפטית על הפטנט אותו המציא. כשיירשם הפטנט על שמו לא ניתן יהיה לעשות בה שימוש מסחרי ללא קבלת רשות מפורשת מאת בעל הפטנט. ההגנה הזו היא בעלת ערך רב הן מהבחינה המשפטית והן מהבחינה הכלכלית ומסיבה זו אנו רואים שכל הזמן מוגשים בקשות לרישום פטנטים בישראל לצד בקשות בינלאומיות לרישום פטנטים.

תהליך הרישום מתחיל בראש ובראשונה בבדיקה האם הרעיון כבר קיים בווריאציה כלשהי. חשוב מאוד לבדוק את הדבר באופן יסודי ולהיעזר לשם כך גם במומחים מקצועיים כדי לא לשלם לחינם על הבקשה לרישום של פטנט שכבר קיים.

הבקשה אמורה לכלול תיאור של המוצר באופן ברור כולל שרטוטים והסברים על אופן השימוש בפטנט ועל חשיבותו. בחינת הפטנט עשוי לארוך מספר שנים עד שהוא נרשם כפטנט או שהוא מסורב.

איך רושמים פטנט בחו"ל?

דיני הפטנטים משתנים ממדינה למדינה, ולא תמיד כל פטנט שאושר לרישום בארץ יאושר באופן אוטומטי גם לרישום במדינה אחרת, וכן להפך. כך לדוגמא, ארה"ב נחשבת כמדינה שבה הרבה יותר קל לקבל תשובה לשאלה איך רושמים פטנט על תוכנות ואפליקציות שונות, זאת בהשוואה לישראל או למדינות באירופה. מי שמעוניין להפיץ מוצר שאותו פיתח גם בחו"ל ולמנוע על ידי כך ממתחרים לחקות את המוצר הזה, יצטרך לרשום פטנט על המוצר שלו גם במדינות אחרות.

על פי אמנת PCT, בה חברות מדינות רבות ניתן להגיש בקשה בינלאומית על ההמצאה, ולקבל כיסוי אוטומטי של כל המדינות שחתומות על האמנה ביום הגשת הבקשה.